Uznając, że nasze środowisko miejskie powinno chronić przyrodę i zapewniać ochronę lub poprawę różnorodności dzikiej przyrody i jakości gleby, na przykład poprzez rekultywację i budowę na zanieczyszczonych terenach lub tworzenie nowych terenów zielonych.
Szukamy sposobów na zwiększenie produktywności obszarów miejskich i wprowadzenie rolnictwa do naszych miast.
Adaptacja do zmieniającego się klimatu, zapewnienie odporności na zdarzenia takie jak powodzie, trzęsienia ziemi czy pożary, tak aby nasze budynki przetrwały próbę czasu oraz chroniły ludzi i ich mienie.
Projektowanie elastycznych i dynamicznych przestrzeni, przewidywanie zmian w ich użytkowaniu w czasie i unikanie konieczności wyburzania, przebudowy lub znacznej renowacji budynków w celu uniknięcia pozostawiania przestarzałych rozwiązań.
Tworzenie różnorodnych środowisk, które łączą i wzmacniają społeczności, zadawanie pytań o to, co budynek wniesie do swojego kontekstu pod względem pozytywnego wpływu ekonomicznego i społecznego oraz angażowanie społeczności lokalnych w planowanie.
Projekt powinien uwzględniać dostępność transportu oraz odległość od udogodnień i infrastruktury społecznej, zmniejszając wpływ transportu prywatnego na środowisko i promując opcje przyjazne dla środowiska, takie jak chodzenie pieszo lub jazda na rowerze.
Badanie potencjału „inteligentnych” technologii i rozwiązań komunikacyjnych usprawniających komunikację z otaczającym nas światem, na przykład poprzez inteligentne sieci elektroenergetyczne, które rozumieją, jak transportować energię tam, gdzie jest ona potrzebna i kiedy jest potrzebna.