Zielone budynki

Les

Budynek ekologiczny

W duchu zielonego budownictwa nasze zielone budynki są korzystne lub przyjazne dla środowiska i efektywnie wykorzystują zasoby. Ten typ budynku, znany również jako „zielony budynek”, jest wydajny pod względem wykorzystania lokalnych i odnawialnych surowców, energii potrzebnej do jego budowy i energii, którą generuje.

Nasze cele oraz korzystanie z ekologicznych produktów budowlanych oznaczają wsparcie dla zdrowych, energooszczędnych i zrównoważonych budynków.

Zelená budova

Zielone budynki
poprawiają jakość
naszego życia

Co to jest zielony budynek?

„Zielony” budynek to taki, który poprzez swój projekt, wykonanie lub eksploatację zmniejsza lub eliminuje negatywne oddziaływanie i może mieć pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Zielone budynki chronią cenne zasoby naturalne i poprawiają jakość naszego życia.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie zielone budynki są – i muszą być – takie same. Różne kraje i regiony cechuje inny klimat, różnią się one także kulturą i tradycjami, typem i wiekiem budynków lub priorytetami środowiskowymi, gospodarczymi i społecznymi – wszystko to kształtuje ich podejście do zielonego budownictwa.

Strom

Existuje množstvo funkcií, ktoré môžu
urobiť budovu „zelenou“.

Tie obsahujú

Domy

Każdy budynek może być zielony

Niezależnie od tego, czy jest to dom, biuro, szkoła, szpital, dom kultury czy jakikolwiek inny obiekt, pod warunkiem, że uwzględnia powyższe elementy.

Dlaczego stawiamy na ekologiczne budownictwo?

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach branża budowlana odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu problemów środowiskowych. Negatywne skutki problemów środowiskowych są dziś coraz bardziej odczuwalne, a budynki przyczyniają się do tej sytuacji na różnych etapach.

Problem ten można zminimalizować, wybierając projekty zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska budynków. Z tego powodu w krajach o wysokiej świadomości ekologicznej preferowane są projekty budynków, które w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko.

Niektóre decyzje środowiskowe powinny zapadać na etapie projektowania inwestycji, które są uznawane za ekologiczne. Decyzje te przynoszą wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych.

Praktyki te, nazywane ekologicznymi, zielonymi i zrównoważonymi kryteriami budowlanymi, obejmują takie kwestie, jak zmniejszenie wykorzystania ograniczonych zasobów naturalnych, wykorzystanie odnawialnych lub nieograniczonych zasobów w jak największym stopniu, zużywanie małych ilości, ale w wydajny sposób, energii, ograniczenie produkcji emisji i innych zanieczyszczeń, przy jednoczesnej ochronie zdrowia ludzi w zamkniętych pomieszczeniach.

Ekoprojekty, w których stosowane są przyjazne dla środowiska praktyki projektowe, pociągają za sobą minimalne koszty lub nie generują żadnych dodatkowych kosztów przy pierwszym zastosowaniu. Wręcz przeciwnie, zapewniają one wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych w kolejnym cyklu życia.

Koszty wykonania takiego budynku są dziś nie więcej niż 10% wyższe niż w przypadku konwencjonalnego budynku. Aby osiągnąć odpowiedni rozwój w tej dziedzinie, od projektantów po użytkowników, wszystkie sektory związane z branżą budowlaną powinny mieć tego świadomość, a jednocześnie potrzebne są dodatkowe zachęty i przepisy.

Dom

Jak możemy sprawić,
aby nasze budynki były zielone?

Inteligentne podejście do energii

Zminimalizowanie zużycia energii na wszystkich etapach cyklu życia budynku, dzięki czemu nowe i odnowione budynki są bardziej komfortowe, koszty eksploatacji są niższe, a użytkownicy budynków uczą się efektywnego podejścia.

Integracja technologii odnawialnych i niskoemisyjnych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych budynków, gdy ich projekt maksymalizuje oczekiwaną i naturalną wydajność.

Ochrona zasobów wodnych

Poszukiwanie sposobów na poprawę wydajności i zarządzania wodą pitną i ściekami, pozyskiwanie wody do bezpiecznego użytku domowego, wprowadzanie innowacji i ogólnie ograniczenie zużycia wody w budynkach, z uwzględnieniem wpływu budynków i ich otoczenia na wodę deszczową i infrastrukturę kanalizacyjną.

Minimalizacja odpadów i maksymalizacja ponownego wykorzystania

Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości trwalszych materiałów i wytwarzaniu mniejszej ilości odpadów, a także uwzględnieniu końcowej fazy cyklu życia budynku poprzez planowanie odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z rozbiórki.

Zaangażowanie użytkowników budynków w ponowne wykorzystanie i recykling.

Wpuść świeże powietrze do wnętrza, zapewnij dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach poprzez wentylację, unikaj materiałów i chemikaliów, które wytwarzają szkodliwe lub toksyczne emisje.

Wykorzystanie naturalnego światła i widoków w celu zapewnienia użytkownikom budynku komfortu i przyjemności z przebywania w jego otoczeniu, a także zmniejszenie zapotrzebowania na energię oświetleniową.

Akustyka i odpowiednia izolacja akustyczna odgrywają ważną rolę, wspierając koncentrację, regenerację i dając przyjemność przebywania w budynkach edukacyjnych, opieki zdrowotnej i mieszkalnych.

Zapewnienie ludziom komfortu w ich codziennym otoczeniu, stworzenie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach poprzez pasywne projektowanie lub systemy zarządzania i monitorowania budynków.

Dbanie o środowisko naturalne

Uznając, że nasze środowisko miejskie powinno chronić przyrodę i zapewniać ochronę lub poprawę różnorodności dzikiej przyrody i jakości gleby, na przykład poprzez rekultywację i budowę na zanieczyszczonych terenach lub tworzenie nowych terenów zielonych.

Szukamy sposobów na zwiększenie produktywności obszarów miejskich i wprowadzenie rolnictwa do naszych miast.

Adaptacja do zmieniającego się klimatu, zapewnienie odporności na zdarzenia takie jak powodzie, trzęsienia ziemi czy pożary, tak aby nasze budynki przetrwały próbę czasu oraz chroniły ludzi i ich mienie.

Projektowanie elastycznych i dynamicznych przestrzeni, przewidywanie zmian w ich użytkowaniu w czasie i unikanie konieczności wyburzania, przebudowy lub znacznej renowacji budynków w celu uniknięcia pozostawiania przestarzałych rozwiązań.

Tworzenie różnorodnych środowisk, które łączą i wzmacniają społeczności, zadawanie pytań o to, co budynek wniesie do swojego kontekstu pod względem pozytywnego wpływu ekonomicznego i społecznego oraz angażowanie społeczności lokalnych w planowanie.

Projekt powinien uwzględniać dostępność transportu oraz odległość od udogodnień i infrastruktury społecznej, zmniejszając wpływ transportu prywatnego na środowisko i promując opcje przyjazne dla środowiska, takie jak chodzenie pieszo lub jazda na rowerze.

Badanie potencjału „inteligentnych” technologii i rozwiązań komunikacyjnych usprawniających komunikację z otaczającym nas światem, na przykład poprzez inteligentne sieci elektroenergetyczne, które rozumieją, jak transportować energię tam, gdzie jest ona potrzebna i kiedy jest potrzebna.

Uwzględnienie wszystkich faz cyklu życia budynku

Dążenie do ograniczenia wpływu na środowisko i maksymalizacji wartości społecznej i ekonomicznej w całym cyklu życia budynku (od projektu, budowy, eksploatacji i konserwacji po remont i ewentualną rozbiórkę).

Upewnij się, że uwzględnione zasoby, takie jak energia lub woda wykorzystywane do produkcji i transportu materiałów w budynku, są zminimalizowane, tak aby budynki miały naprawdę mały wpływ na środowisko.

Kontakt

Ty też myśl ekologicznie. Zdecyduj się na zielony budynek.
Chętnie pomożemy w jego planowaniu i budowie.

Zadzwoń do nas na numer +48 570 095 240 lub wyślij wiadomość e-mail na adres info@difosis.pl.

Dane do faktury

REGON: 54 304 695
NIP VAT: SK2121643392
LEI code: 097900CAKA0000105511

    Powrót do góry