Budynek ekologiczny
W duchu zielonego budownictwa nasze zielone budynki są korzystne lub przyjazne dla środowiska i efektywnie wykorzystują zasoby. Ten typ budynku, znany również jako „zielony budynek”, jest wydajny pod względem wykorzystania lokalnych i odnawialnych surowców, energii potrzebnej do jego budowy i energii, którą generuje.
Nasze cele oraz korzystanie z ekologicznych produktów budowlanych oznaczają wsparcie dla zdrowych, energooszczędnych i zrównoważonych budynków.

Zielone budynki
poprawiają jakość
naszego życia
Co to jest zielony budynek?
„Zielony” budynek to taki, który poprzez swój projekt, wykonanie lub eksploatację zmniejsza lub eliminuje negatywne oddziaływanie i może mieć pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Zielone budynki chronią cenne zasoby naturalne i poprawiają jakość naszego życia.
Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie zielone budynki są – i muszą być – takie same. Różne kraje i regiony cechuje inny klimat, różnią się one także kulturą i tradycjami, typem i wiekiem budynków lub priorytetami środowiskowymi, gospodarczymi i społecznymi – wszystko to kształtuje ich podejście do zielonego budownictwa.

Existuje množstvo funkcií, ktoré môžu
urobiť budovu „zelenou“.
Tie obsahujú
Efektywne wykorzystanie energii, wody i innych zasobów
Wykorzystanie energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna
Działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń i odpadów oraz umożliwienie ponownego wykorzystania i recyklingu
Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach
Korzystanie z nietoksycznych, etycznych i zrównoważonych materiałów
Uwzględnienie w trakcie projektowania, budowy i eksploatacji wpływu na środowisko
Uwzględnienie jakości życia mieszkańców podczas projektowania, budowy i eksploatacji
Wygląd, który pozwala dostosować się do zmieniających się warunków
Każdy budynek może być zielony
Niezależnie od tego, czy jest to dom, biuro, szkoła, szpital, dom kultury czy jakikolwiek inny obiekt, pod warunkiem, że uwzględnia powyższe elementy.
Dlaczego stawiamy na ekologiczne budownictwo?
Faktem jest, że w dzisiejszych czasach branża budowlana odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu problemów środowiskowych. Negatywne skutki problemów środowiskowych są dziś coraz bardziej odczuwalne, a budynki przyczyniają się do tej sytuacji na różnych etapach.
Problem ten można zminimalizować, wybierając projekty zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska budynków. Z tego powodu w krajach o wysokiej świadomości ekologicznej preferowane są projekty budynków, które w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko.
Niektóre decyzje środowiskowe powinny zapadać na etapie projektowania inwestycji, które są uznawane za ekologiczne. Decyzje te przynoszą wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych.
Praktyki te, nazywane ekologicznymi, zielonymi i zrównoważonymi kryteriami budowlanymi, obejmują takie kwestie, jak zmniejszenie wykorzystania ograniczonych zasobów naturalnych, wykorzystanie odnawialnych lub nieograniczonych zasobów w jak największym stopniu, zużywanie małych ilości, ale w wydajny sposób, energii, ograniczenie produkcji emisji i innych zanieczyszczeń, przy jednoczesnej ochronie zdrowia ludzi w zamkniętych pomieszczeniach.
Ekoprojekty, w których stosowane są przyjazne dla środowiska praktyki projektowe, pociągają za sobą minimalne koszty lub nie generują żadnych dodatkowych kosztów przy pierwszym zastosowaniu. Wręcz przeciwnie, zapewniają one wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych w kolejnym cyklu życia.
Koszty wykonania takiego budynku są dziś nie więcej niż 10% wyższe niż w przypadku konwencjonalnego budynku. Aby osiągnąć odpowiedni rozwój w tej dziedzinie, od projektantów po użytkowników, wszystkie sektory związane z branżą budowlaną powinny mieć tego świadomość, a jednocześnie potrzebne są dodatkowe zachęty i przepisy.
